Европа

Кападокия

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Кападокия

Кападокия (от персийски – „Земя на красивите коне“) приказна и вълшебна земя, разкриваща уникални гледки и пейзажи изпълнена с много тайнственост. Намира се в Централна Анадола, Турция – заобиколена от древните страни Понт, Армения, Киликия, Галатия и Фригия в поречието на река Халис , наричана още Къзълърмак (Червената река). Този исторически регион в Мала Азия е изпълнен с история, религия, с пълно разнообразие от различни култури и природни чудеса. Това, което я прави още по-желана и достъпна е, че е съвсем близо до България и няма причина да не бъде посетена тази забележителност. Предполага се, че тук е родното място на Свети Георги, един от първите християнски светци.

Преди около 4 хиляди години в близост до местността се намирал действащ вулкан. Именно от изтиналата му лава, природата извайва интересните форми, а след това населниците му издълбават своите домове, много храмове за медитация и християнски църкви. Поради високата си надморска височина над 1000 метра и местоположението си Кападокия има подчертан континентален климат, с горещи сухи лета и  студени снежни зими. Валежите са рядкост и региона е предимно сух.

Кападокия

През 18 г.сл.н.е. попада под Римска власт и владетел става Архелай, който по-късно е призован от император Тиберий и арестуван по подозрения за нелоялност. По време на това управление Кападокия съдържала няколко подземни града. Те били на няколко нива с огромни отбранителни мрежи от капани. Те били направени много изобретателно, от големи кръгли камъни, с които блокирали врати и дупки в тавана, от които защитниците можели да свалят копия. След Персийската империя, Кападокия е завладяна от Александър Велики, който управлява областта с помоща на един от военните си командири Ариарат – аристократ, който става цар на кападоките. Бил успешен владетел и разширява границите на царство Кападокия до Черно море. Кралството живее в мир до смъртта на Александър Велики и след него районът се управлява от слаби монарси, които падат лесно под влиянието и контрола на съседните земи, най-вече след Митридатовата война. Главния град Мазака, по-късно кръстен Цезарея се намира в полите на планина Аргей. През 114 г. за кратко Траян прави Кападокия част от провинция Армения. Тя поддържа постоянно връзка със съседна Армения и през 10 век арабския историк Абу ал Фарад ал-Исфахани, казва следното за арменските заселници в Сивас: „Сивас в Кападокия беше превъзхождан от арменци и броят им ставал все повече, че ставали важни членове на императорските армии. Взети от араби за охрана на големи крепости, отличаващи се с добри пехотни войници и борещи се със смелост и успех за римляните“. През IV век провинцията става сфера на действие на Кападокийските отци, които са първите сформирали Християнския символ на вярата. След битката при Манцикерт между Византия и Селджук, византийците губят, а по-късно районът става част от Османската империя. След увеличаването на турската власт, част от населението на Кападокия е принудено да се обърне към исляма, а останалата част формира гръцкото население.

Кападокия

Кападокия отдава особено значение на християнството. Именно тук са живели първите хора посветени на религията. За огромната им отдаденост към Бога, определят автентично запазените църкви на територията комплекса. Издълбани в скалите, красиво изографисани могат да се видят над 370 храма. Районът изобилства от лозя, както и от залежи на камъка оникс.

Туристическата Кападокия включва градовете Невшехир, Юргюп, Аванос, Гюлшехир, Кайзери и Гьореме. Има много подземни градове, които си струват да се видят, пещерни къщи, историщески имения. Най-известни и най-посещавани са Деринкую, който е най-дълбокия (8 подземни етажа) и Каймакли, който е най-широкия.

Безспорно най-голямата атракция е полетът с балон. Той се издига на 800 метра над земната повърхност. Атракцията се провежда рано сутрин, като между 50 до 100 балона се понасят над Кападокия. Гледка, която е трудно да се опише с думи и едно от най-невероятните изживявания.

Кападокия

Музеят на открито в Гьореме е най-посещаваното място на монашеските общности и едно от най-известните места в централна Турция. То улавя най-добре историята тук и съдържа повече от 30 църкви и параклиси, изсечени в скалите, и които са инкростирани с прекрасни стенописи, датиращи от 9 век до 11 век.

Друга много интересна атракция са Долината на любовта, Долината на гълъбите и Розовата долина, разположени между Учисар и Чаушин.

Учисар е най-високата точка в Кападокия и се намира на 5 км. от Гьореме. От възвишението се открива прелестна гледка към цялата местност. В скалите има издълбани церкви и жилища, които днес са дом на гълъби.

Кападокия

Долината Ъхлара е каньон, дълбок 100 метра, образувал се от реката преди хиляди години. Трудно достъпен, като спускането започва от село Ъхлара и продължава до реката. Богата на растителност и множество красиви отвесни скали с пещери наоколо.

Зелве е огромен музей на открито, състоящ се от три долини, а от 9 век до 13 век е бил важен религиозен център и убежище. В скалите са издълбани много църкви и жилища, както и джамия, доказваща разбирателството между различните религии. Църквите и параклисите не са толкова добре изографисани като в Гьореме. До него се намира долината Пашабаа – вълшебно място с Комини на феи, изсечени в скалите църкви и монашески килии, известна още като Долината на монасите.

С причудливите си скални пирамиди и гъби, много подземни градове, скални църкви и комини, музеи с голямо историческо наследство. Включена в списъка на ЮНЕСКО за културно и природно наследство.

Кападокия

Pin It